تحلیل بنیادی بازار نفت خام یکشنبه ۲۵ فروردین- ۱۴ آوریل

Spread the love

مجموعه آموزشهای سم سیدن

کورس روانشناسی معاملات از مارک داگلاس

آموزشهای علی تقی خان از بازار های مالی

آموزش بورس و فارکس هومن مقراضی

هفته گذشته قیمت نفت خام سبک (WTI) و نفت برنت در بازارهای آتی افزایش یافت. با این حال حرکات صعودی بازار محدود بودند و به همین دلیل شاید فشارهای خرید تضعیف شود. در اوایل هفته گذشته قیمت نفت خام به بالاترین سطح از ماه نوامبر رسید.

درگیری‌های نظامی در لیبی، کاهش قابل‌توجه سطح تولید نفت اوپک پلاس (OPEC+) و همچنین تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و ونزوئلا از بازار حمایت کرده‌اند.

با این حال افزایش ذخایر نفت خام و همچنین سطح تولید نفت آمریکا موجب نگرانی سرمایه گذاران شده است. علاوه بر این سرمایه گذاران نسبت به رشد اقتصاد جهانی هم بدبین هستند.

هفته گذشته قیمت ماه ژوئن نفت خام سبک با ۱٫۳۸ درصد افزایش در ۶۴٫۰۲ دلار بسته شد و قیمت ماه ژوئن برنت هم با ۱٫۶۹ درصد افزایش در ۷۱٫۵۵ دلار به کار خود پایان داد.

تحلیل بنیادی بازار نفت خام یکشنبه ۲۵ فروردین- ۱۴ آوریل

گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) که روز چهارشنبه منتشر شد نشانگر افزایش ذخایر نفت خام آمریکا بود. در واقع میزان افزایش ذخایر نفت خام آمریکا از ماه نوامبر ۲۰۱۷ تا به امروز بی‌سابقه بوده است. علاوه بر این تولید روزانه نفت خام آمریکا هم به ۱۲٫۲ میلیون بشکه رسیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) هم گزارش داده که سطح تولید نفت اوپک (OPEC) کاهشی ۵۵۰ هزار بشکه‌ای داشته است. هر چند که روز پنجشنبه بازار نفت تحت تأثیر گزارش EIA تحت فشار فروش قرار داشت، اما روز جمعه با انتشار داده‌های امیدوار کننده تجاری چین، شاهد بازگشت صعودی بازار بودیم.

پیشنهاد میکنیم :  ویدیوهای 6 تا 10 از آموزشهای دوره بنیادی بازار ارز آقای خلیل رحمانی

سرمایه گذاران بازار نفت بایستی توجه داشته باشند که بخش عرضه بازار از افزایش قیمت‌ها حمایت می‌کند. در حقیقت داده‌های واقعی عرضه نشانگر کاهش عرضه جهانی نفت است. اما نگرانی‌ها از بخش تقاضای جهانی نفت تنها به خاطر حدس و گمان هاست.

تحلیل بنیادی بازار نفت خام

حتی برخی از فعالین بازار معتقدند که هنوز جا برای رشد قابل‌توجه تقاضای جهانی نفت وجود دارد. به گفته Bernstein Energy تقاضای جهانی می‌تواند به اندازه ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش یابد، که نیمی از آن از سوی چین خواهد بود. این نشان می‌دهد که اقتصاد چین عامل اصلی در افزایش رشد تقاضای جهانی نفت خام خواهد بود.

هر چند که از دید بنیادی همه چیز به نفع خریداران نفت است، اما وضعیت تکنیکال بازار نشان می‌دهد که رالی صعودی چهارماهه نفت می‌تواند برخی از خریداران را متقاعد به تثبیت سود کند. در قیمت‌های فعلی ورود به معامله خرید نفت می‌تواند ریسک زیادی داشته باشد، به همین دلیل شاید خریداران پیش از ورود به معامله جدید منتظر اصلاح بازار بمانند.

در واقع اصلاح نزولی بازار نفت می‌تواند فرصت خوبی برای خرید باشد. چنین اصلاحی منجر به تغییر روند بلندمدت بازار نخواهد شد.این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش بورس و فارکس هومن مقراضي

کورس آموزش تحلیل بازار فارکس از رضا خانتاراج