409 بازدید

مفهوم سرمایه فکری گنج تمام نشدنی

مفهوم سرمایه فکری گنج تمام نشدنی
مفهوم سرمایه فکری گنج تمام نشدنی

سرمایه فکری از دارایی های نامشهود شرکت است که با تفاوت ارزش بازار و ارزش دفتری شرکت خود را نشان داده، مبتنی بر دانش بوده، تحت تملک شرکت است. در ترازنامه سنتی به عنوان دارایی ارائه نمی شود و می تواند باعث خلق ارزش در سازمان و شرکت شود.


جدیدترین کورسهای آموزشی فارکس و بورس جهت دانلود کلیک کنید

مفهوم سرمایه فکری گنج تمام نشدنی

سرمایه فکری شامل دانش، اطلاعات، دارایی فکری و تجربه است که می تواند برای ثروت آفرینی به کار رود.

📍ابعاد سرمایه فکری:

🔻در پذیرفته شده ترین طرح طبقه بندی، به سه جزء الف-سرمایه انسانی ب- سرمایه ساختاری ج- سرمایه مشتری تقسیم می شود.

🔴سرمایه انسانی( Human Capital):

🔶کارکنان سرمایه فکری را از شایستگی، نگرش و چالاکی فکری شان(خلاقیت) خلق می کنند.

🔻شایستگی کارکنان: شایستگی کارکنان شامل مهارت، تحصیلات، صفات کارکنان، توانایی یادگیری، توانایی شان برای مشارکت در تصمیم گیری و مدیریت می شود.

🔻نگرش کارکنان: نگرش جزء رفتاری کار کارکنان را دربرمی گیرد. کسب هویت از ارزشهای سازمانی، میزان رضایت، نرخ ترک خدمت، متوسط زندگی مفید کارکنان.

🔻خلاقیت کارکنان: فرد را برای تغییر روندها و تفکر در مورد راه حلهای نوآورانه مسائل توانا می سازد. درآمد حاصل از فکرهای خلاقانه کارکنان.

🔴سرمایه ساختاری
( Structural Capital)

🔶سرمایه ساختاری دانش نهادینه شده سازمان است که در پایگاه داده، دستورالعمل ها و غیره ذخیره می شود. سرمایه ساختاری همه ذخایر غیر انسانی دانش در سازمان مانند نمودارهای سازمانی، برنامه های اجرایی، استراتژی ها و هرآنچه که ارزش آن برای سازمان بالاتر از ارزش مادی اش است را شامل می شود.

📍شاخصهای سرمایه ساختاری:
۱- فرهنگ سازمانی ۲- ساختار سازمانی ۳- یادگیری سازمانی ۴- فرآیند عملیاتی ۵- سیستمهای اطلاعاتی.
سازمانهای دارای سرمایه ساختاری قوی از فرهنگی حمایتی برخوردار هستند که به افراد امکان می دهد دست کارهای جدیدی بزنند، با شکست روبرو شوند و یاد بگیرند. سرمایه ساختاری تابعی از سرمایه انسانی است زیرا انسانی نیز یکی از عوامل تعیین کننده شکل سازمانی است. از طرف دیگر، سرمایه ساختاری ب سرمایه انسانی تاثیر می گذارد. بنابراین سرمایه ساختاری و سرمایه انسانی در تعامل با یکدیگر به سازمان کمک می کنند که به طور هماهنگ سرمایه مشتریان را شکل و توسعه داده و به کار گیرد.

پیشنهاد میکنیم :  پول داغ Hot Money چیست؟

 

مفهوم سرمایه فکری گنج تمام نشدنی

 

🔴سرمایه مشتری/ رابطه ای
( Customer/ Relational Capital)

🔶منظور از سرمایه مشتری، استفاده از اطلاعات بازار برای جذب و نگهداری مشتریان است. موضوع اصلی سرمایه مشتری، دانش موجود در کانالهای بازاریابی و رابطه با مشتری است. سرمایه مشتری نشان دهنده توانایی بالقوه سازمان به دلیل عوامل نامشهود بیرونی اش است. تعاریف جدید سرمایه مشتری را به عنوان « سرمایه رابطه ای» توسعه داده اند و دانش موجود در همه روابطی را در بر می گیرد که سازمان با مشتریان، رقبا، تامین کنندگان، انجمن های تجاری یا دولت برقرار می کند.
🔻یک نشانه سرمایه رابطه ای که به مشتریان مربوط است « بازارگرایی» است. بازارگرایی را شامل هوشمندی بازار در سطح سازمانی نسبت به نیازهای موجود و آینده مشتریان می دانند. گسترش این هوشمندی باید به طور افقی و عمودی در سازمان ایجاد شود، به گونه ای که بتوان توانایی پاسخگویی سازمان به تغییرات بازار را ارتقا داد.

📍سرمایه مشتری را به الف- قابلیت اساسی بازاریابی ب- شدت بازار ج- وفاداری مشتری طبقه بندی می کنند.

🔻به طور کلی سرمایه مشتری که به عنوان و واسطه در فرآیند « سرمایه فکری» عمل می کند،عامل تعیین کننده اصلی در تبدیل سرمایه فکری به ارزش بازاری گ در نتیجه عملکرد تجاری شرکت است. بدون سرمایه مشتری ارزش بازاری یا عملکرد تجاری شرکت نمی توانند محقق شوند. بنابراین رشد سرمایه مشتری به حمایت از سرمایه انسانی و سرمایه ساختاری بستگی دارد.

 

مطالب ویژه سایت و بروزترین دوره های آموزشی را در ایمیل خود داشته باشید

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


محل تبلیغات

×

اطلاعیه:

Alarm

به وبسایت eco-lib.com  خوش آمدید

جامع ترین و بروزترین محصولات آموزشی فارکس و بورس :
مطالب بیشتر در این زمینه