تحلیل هفته چهارم آبان بازار نفت خام

Spread the love

مجموعه آموزشهای سم سیدن

کورس روانشناسی معاملات از مارک داگلاس

آموزشهای علی تقی خان از بازار های مالی

آموزش بورس و فارکس هومن مقراضی

 

هفته گذشته قیمت آتی نفت خام سبک (WTI) و نفت برنت در محدوده منفی بسته شدند، با این حال بعد از سقوط شدید بازار در معاملات روز سه‌شنبه نشانه‌هایی از به تعادل رسیدن بازار دیده می‌شد.

تحلیل فاندامنتال (بنیادی) بازار نفت خام

 

هفته گذشته قیمت ژانویه نفت خام سبک (WTI) با ۶٫۱۰ درصد کاهش در ۵۶٫۶۸ دلار بسته شد و قیمت ژانویه نفت خام برنت هم با ۵٫۱۲ درصد کاهش در ۶۶٫۷۶ دلار به کار خود پایان داد.

هفته گذشته گزارش موسسه فرآورده‌های نفت خام آمریکا (API) نشان‌گر افزایش ۸٫۸ میلیون بشکه‌ای سطح ذخایر نفت خام بود، درحالی‌که بازار انتظار افزایش ۲٫۳ میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت خام را داشت. گزارش رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) هم نشانگر افزایش ۱۰٫۳ میلیون بشکه‌ای سطح ذخایر نفت خام بود. این هشتمین هفته متوالی است که سطح ذخایر نفت خام آمریکا افزایش می‌یابد. همه سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که بعد از انتشار دو گزارش هفتگی API و EIA سطح ذخایر نفتی آمریکا قیمت نفت خام سقوط کند، اما این اتفاق نیفتاد. با این حال قیمت نفت خام به خاطر مازاد عرضه جهانی همچنان تحت فشار قرار دارد.

داده‌های نفتی آمریکا نشان می‌دهند که سطح تولید روزانه نفت خام آمریکا با ثبت ۱۱٫۷ میلیون بشکه به رکورد جدیدی رسیده است. علاوه بر این، عربستان، روسیه و سایر تولیدکنندگان نفت دنیا هم به خاطر جبران سهم بازاری ایران سطح عرضه نفت خام را بالا برده‌اند. به همین دلیل اکثر تحلیلگران بازار انتظار دارند که مازاد عرضه جهانی نفت خام باعث بالا رفتن سطح ذخایر نفتی دنیا شود.

پیشنهاد میکنیم :  تحلیل روزانه از بازارهای مالی بین الملل

هفته گذشته سرمایه‌گذاران در واکنش به شایعات کاهش سطح تولید نفت خام اوپک (OPEC) از بازار حمایت کردند. اما این خوش‌بینی‌ها سریعاً از بین رفت. سرمایه‌گذاران نگران هستند که شاید همانند سال ۲۰۱۴، قیمت نفت خام به شدت کاهش یابد. عربستان از اوپک خواسته تا سطح تولید نفت خام را به اندازه ۱٫۴ میلیون بشکه در روز پایین بیاورد، که تقریباً برابر ۱٫۵ درصد عرضه جهانی نفت خام است. علاوه بر این انتظار می‌رود که ایران روزانه حداقل یک میلیون بشکه نفت هم صادر کند.

 

تحلیل فاندامنتال (بنیادی) بازار نفت خام

روز جمعه غول خدمات نفتی آمریکا (بیکر هویز – Baker Hughes) گزارش داد که تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا برای پنجمین بار در شش هفته گذشته افزایش یافته و به بالاترین سطح در سه سال اخیر رسیده است. تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا با دو واحد افزایش به ۸۸۸ واحد رسیده، که بالاترین سطح از ماه مارس سال ۲۰۱۵ محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد که شرایط بنیادی بازار نفت خام برای شروع اصلاح صعودی قیمت‌ها فراهم شده است. این هفته به خاطر تعطیلی روز شکرگزاری شاهد کاهش حجم معاملات بازار خواهیم بود. این مسئله می‌تواند نوسانات بازار نفت خام را محدود کند. انتظار می‌رود که روند بازار تحت تأثیر اخبار مربوط به تصمیمات نفتی اوپک (OPEC) باشد.

عربستان سعودی می‌خواهد سطح تولید نفت خام را پایین بیاورد، اما ترامپ عربستان را تحت فشار قرار داده است. در کنار این روسیه از افزایش درآمدهای نفتی خشنود است و آمریکا هم می‌خواهد به افزایش سطح عرضه تولید نفت ادامه دهد. همین سه مورد برای تحت فشار قرار دادن بازار کافی است. در هر صورت انتظار نمی‌رود که تا نشست اوپک (OPEC) در روز ۶ دسامبر تصمیم جدی در رابطه با سیاست‌های نفتی اتخاذ شود.

پیشنهاد میکنیم :  رِیموند جِیمز: پیش به سوی نفت 80 دلاری !!

 این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش بورس و فارکس هومن مقراضي

کورس آموزش تحلیل بازار فارکس از رضا خانتاراج