348 بازدید

تحلیل بنیادی اقتصاد استرالیا: محرک اصلی دلار استرالیا، جریانات ریسکی بازار است نه سیاست های پولی استرالیادر سال ۲۰۱۸ به خاطر واگرایی سیاست‌های پولی استرالیا و آمریکا، آربیتراژ کنندگان نرخ بهره از AUDUSD حمایت نکرده‌اند. فدرال رزرو آمریکا سه بار نرخ بهره را در سال ۲۰۱۸ بالا برده و انتظار می‌رود که در ماه دسامبر هم برای چهارمین بار در سال جاری میلادی شاهد بالا رفتن نرخ بهره باشیم.

ین در حالی است که نرخ بهره بانک رزرو استرالیا برای ۲۷ ماه متوالی در ۱٫۵۰ درصد باقی مانده است. این پایین‌ترین سطح نرخ بهره استرالیاست.

در همین حال آینده نرخ‌های بهره هم چندان جالب نیست. بر اساس قیمت‌گذاری بازارهای آتی، سرمایه‌گذاران انتظار افزایش نرخ بهره تا اوایل سال ۲۰۲۰ را ندارند.

تحلیل بنیادی اقتصاد استرالیا

🔸 با این همه، دلار استرالیا در ده روز معاملاتی گذشته تقویت شده است. اما علت رشد ارزش دلار استرالیا چه بوده است؟

🔸 بخشی از رشد ارزش دلار استرالیا به خاطر تثبیت سود فروشندگان بوده است. یعنی فروشندگان دلار استرالیا از موقعیت‌های فروش خارج شده‌اند. داده‌های کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) در اوایل ماه نوامبر نشان می‌داد که تعداد خالص قراردادهای آتی فروش دلار استرالیا به بالاترین سطح سال اخیر رسیده است.

این یعنی دلار استرالیا در وضعیت اشباع فروش قرار داشت و هر لحظه احتمال اصلاح صعودی وجود داشت.

هر چند که رشد تورم استرالیا ضعیف است، اما میزان بدبینی سرمایه‌گذاران آتی به دلار استرالیا کمی غیرمنطقی بود. رتبه اعتباری استرالیا AAA است و رشد قوی را تجربه می‌کند. در همین حال رشد اشتغال استرالیا هم قابل‌توجه بوده است. به همین دلیل تغییر در دیدگاه‌های سرمایه‌گذاران دلار استرالیا محتمل بود.

پیشنهاد میکنیم :  آموزش مدیریت ریسک و سرمایه - قسمت پانزدهم

محرک اصلی دلار استرالیا، جریانات ریسکی بازار است نه سیاست های پولی استرالیا

🔸 با این حال، هفته گذشته بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران دلار استرالیا هم در حرکات صعودی AUDUSD تأثیرگذار بود. بانک رزرو استرالیا گفته است که چشم‌انداز اشتغال و تورم استرالیا از افزایش نرخ بهره در آینده حمایت می‌کنند.

در واقع بر اساس بازار آتی پول استرالیا، احتمالاً نرخ بهره‌ای کشور تا ماه آوریل سال ۲۰۲۰ به‌اندازه ۰٫۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. اما آیا احتمال افزایش نرخ بهره در دو سال بعد می‌تواند عامل اصلی حمایت از AUDUSD باشد؟ به‌خصوص که فدرال رزرو آمریکا در همین مدت با سرعت بیشتری نرخ بهره را بالا خواهد برد؟

حتی این امکان وجود دارد که در دو سال آینده شاهد ورود اقتصاد جهانی به فاز رکود باشیم، که چنین اتفاقی باعث به تعویق افتادن مرحله بعدی افزایش نرخ بهره استرالیا خواهد شد. به همین دلیل می‌توان گفت که از دید بلندمدت چشم‌انداز دلار استرالیا ضعیف‌تر از دلار آمریکاست.

🔸 از دید کوتاه‌مدت هم دلار استرالیا تحت تأثیر جریانات ریسکی بازار قرار دارد. سرمایه‌گذاران بایستی به اخبار سیاسی آمریکا و تویت های ترامپ توجه داشته باشند. در کل ازآنجایی‌که هنوز سیاست‌های پولی بانک رزرو استرالیا از AUD حمایت نکرده، باید روند AUDUSD را خنثی در نظر گرفت.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات شما در این مکان