212 بازدید

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

تحلیل فاندامنتال (بنیادی) اونس طلای جهانی

بر اساس ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News)، چشم‌انداز میان‌مدت فعالین حرفه‌ای اونس طلای جهانی از صعودی به نزولی تغییر یافته است. علت اصلی تغییر دیدگاه فعالین حرفه‌ای بازار، بهبود انتظارات تورمی است. این دسته از فعالین بازار انتظار دارند که نرخ بهره آمریکا بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی افزایش یابد. با این حال سرمایه‌گذاران خرد هنوز هم به آینده اونس طلا خوش‌بین هستند.

هفته گذشته فدرال رزرو آمریکا در بیانیه سیاست‌های پولی اعلام کرد که اقتصاد آمریکا رشد قوی را تجربه می‌کند و احتمال افزایش تدریجی و بیشتر نرخ بهره وجود دارد.

اگر فدرال رزرو نرخ بهره آمریکا را بیش از برآوردهای قبلی بالا ببرد، دلار آمریکا تقویت خواهد شد و در همین حال موجب کاهش قیمت اونس طلای جهانی خواهد شد. قیمت اونس طلا معمولاً رابطه معکوسی با دلار آمریکا دارد.

تحلیل فاندامنتال (بنیادی) اونس طلای جهانی

این هفته ۲۰ فعال حرفه‌ای در ارزیابی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. ۶۰ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند این هفته اونس طلای جهانی نزولی خواهد بود. ۲۰ درصد دیگر هم پیش‌بینی می‌کنند که روند خنثی خواهد بود و ۲۰ درصد مابقی هم انتظار افزایش قیمت اونس طلا را دارند.

در همین حال ۳۷۰ سرمایه‌گذار خرد هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کردند. ۴۸ درصد طرفدار افزایش قیمت اونس طلا، ۳۰ درصد طرفدار کاهش قیمت اونس طلا و ۲۲ درصد هم طرفدار روند خنثی هستند.
هفته گذشته تقریباً ۵۳ درصد فعالین حرفه‌ای و ۵۷ درصد سرمایه‌گذاران خرد پیش‌بینی می‌کردند که روند اونس طلای جهانی صعودی خواهد بود. با این حال در معاملات هفته گذشته قیمت اونس طلا از ۱۲۳۳ دلار کار را شروع کرد، اما هفته را در ۱۲۰۹ دلار به پایان رساند.

پیشنهاد میکنیم :  تحلیل فاندامنتال اقتصاد آمریکا: جریانات ریسکی محرک اصلی شاخص دلار آمریکا

نظرات فعالین حرفه ای بازار طلا

دیوید مادن (David Madden) تحلیلگر بازار در CMC Markets
“سقوط قیمت اونس طلا یک روز پس از نشست فدرال رزرو آمریکا اتفاقی نیست. فدرال رزرو آمریکا گفته است که به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.”
کوین گردی (Kevin Grady) رئیس شرکت Phoenix Futures and Options
“به نظر من روند این هفته اونس طلا نزولی خواهد بود. طلا برای شروع حرکت صعودی از سطوح فعلی کار سختی در پیش رو دارد. در حال حاضر از سطوح قیمتی فعلی نشانه‌ای از ورود خریداران جدید به بازار دیده نمی‌شود، به همین دلیل من فکر می‌کنم که شکست میانگین متحرک ۵۰ روز اونس طلا در ۱۲۱۳٫۶۰ می‌تواند فروشندگان بیشتری را وارد بازار کند.”
باب هبرکورن (Bob Haberkorn) کارگزار ارشد بازار کالا در RJO Futures
هبرکورن به حرکات قیمتی روز جمعه اشاره کرده و گفته است که بعد از بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شد، قیمت طلا سیر نزولی داشته است. “من پیش‌بینی می‌کنم که این سیر نزولی در هفته پیش رو هم ادامه خواهد داشت و شاید قیمت اونس طلا به زیر ۱۲۰۰ دلار هم برسد.”
فیل فلین (Phil Flynn) تحلیلگر ارشد بازار در Price Futures Group
فلین معتقد است که کاهش قیمت اونس طلا بیشتر به خاطر بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای آمریکا بوده است. “به نظر می‌رسد که نگرانی اصلی سرمایه‌گذاران بازار طلا افزایش نرخ بهره و رشد قوی ارزش دلار آمریکاست. به همین دلیل احتمالاً در هفته پیش رو قیمت اونس طلا باز هم کاهش خواهد یافت.” فلین به افت رشد اقتصادی چین و تأثیر منفی آن بر ارزش یوان و رشد دلار آمریکا هم اشاره کرده و گفته است که این مسئله شرایط را برای اونس طلای جهانی سخت کرده است.

پیشنهاد میکنیم :  آموزش مدیریت ریسک و سرمایه - قسمت یازدهم

شارلی ندوس (Charlie Nedoss) استراتژیست ارشد بازار در LaSalle Futures Group
ندوس پیش‌بینی می‌کند که قیمت اونس طلای جهانی به ۱۲۰۰ دلار هم خواهد رسید و احتمالاً دستورات حد ضرر خریداران زیادی فعال خواهد شد و در عین حال فروشندگان جدیدی هم با شکست نزولی ۱۲۰۰ دلار وارد بازار خواهند شد. ندوس معتقد است که وضعیت تکنیکال شاخص دلار آمریکا هم خوب است و شاخص دلار دوباره به بالای میانگین متحرک ۲۰ روز عبور کرده است.

کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski) استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management
“در حال حاضر شرایط به نفع خریداران اونس طلا نیست، به خصوص که قیمت انرژی کاهش یافته و فدرال رزرو آمریکا هم از افزایش بیشتر نرخ بهره حمایت می‌کند. قدرت خریداران اونس طلا در حال کاهش است و به نظر می‌رسد که روند بازار در حال تغییر است.”
ریچارد بیکر (Richard Baker) سردبیر خبرنامه Eureka Miner Report
بیکر پیش‌بینی می‌کند که قیمت اونس طلا بیشتر از این کاهش خواهد یافت. “احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه دسامبر جدی است. در کنار این، به نظر می‌رسد که طلا بعد از انتخابات میان دوره‌ای آمریکا دیگر مقصد جریانات ریسک گریزی بازار نیست. علاوه بر این قیمت کالاهای اساسی به طور کلی در حال کاهش است و افت قیمت نفت و مس بر قیمت اونس طلا هم تأثیر منفی می‌گذارد.”
آدریان دی (Adrian Day) رئیس شرکت مدیریت سرمایه Adrian Day
آدریان دی جزو افرادی است که هنوز هم به آینده اونس طلای جهانی خوش‌بین است. “با پیروزی حزب دموکرات آمریکا در انتخابات مجلس نمایندگان، احتمالاً بازرسی‌های همه جانبه ای را در رابطه با اقدامات ترامپ شاهد خواهیم بود. چنین چیزی به ضرر دلار آمریکا و به نفع اونس طلای جهانی خواهد بود.”
جورج گرو (George Gero) مدیر شرکت RBC Wealth Management
گرو معتقد است که احتمالاً حرکات نزولی روز جمعه اونس طلا در دو هفته آینده جای خود را به رالی صعودی خواهند داد. از نظر او بالا رفتن تعداد قراردادهای فروش می‌تواند بازار را وارد محدوده اشباع فروش کند و در آینده نزدیک شاهد تثبیت سود فروشندگان در بازار و شروع رالی صعودی اونس طلا باشیم.
جیم وایکوف (Jim Wyckoff) تحلیلگر ارشد تکنیکال کیتکو
وایکوف پیش‌بینی می‌کند که قیمت اونس طلا در هفته آینده نوسانی و بدون روند باشد. “از دید چشم‌انداز میان‌مدت تکنیکال اونس طلا، قدرت خریداران طلا کاهش یافته است.”

پیشنهاد میکنیم :  تحلیل بنیادی اقتصاد انگلستان: چشم انداز مبهم مذاکرات BREXIT باعث تشدید نزول پوند خواهد شد

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *