999 بازدید

معامله گری در بازارهای مالی – قسمت اول

معامله گری در بازارهای مالی

قسمت اول  : مقدمات

 

در دوره گذشته ما به مباحث مدیریت ریسک و سرمایه که یکی از اصول اصلی کار در بازارهای مالی نیز میباشد ، پرداختیم و در این دوره و دوره های آتی مباحث تحلیلی و دانش معامله گری بیان خواهد شد.

 

عمده تفاوت تحلیلگری و معامله گری ، در ساختار ذهنی این دو قشر میباشد که می توان گفت نزدیک به بیش از پنجاه درصد موفقیت یک معامله گر به ساختار ذهنی آن وابسته است . به گفته دکتر ون کی تراپ شما در بازارهای مالی با بازار معامله نمیکنید بلکه با عقاید خود در مورد بازار در حال معامله هستید و هر جمله ای که از زبان شما خارج می شود بازتاب دهنده ی عقاید شماست و عقاید شما واقعیت شما را بازتاب می دهند پس میبایست عقاید ناکارآمد خود را بشناسیم و ساختار ذهنی مناسبی را جهت معامله گری اختیار کنیم.


 

در ابتدا می بایست هدف خود را از ورود به بازارهای مالی تعیین کنیم که آیا به هدف سوداگری حضور یافتیم یا با دید سرمایه گذاری قرار بر کار میباشد که شخصاً با هدف سوداگری در بازار حضور یافته و تمام ابزارها ، مطالب و مفاهیم را با این هدف گره زده و بنا نمودیم ( به معاملات زیر سه ماه را معاملات سوداگری می گویند ) در برخی بازارها شما قادر نیستید استراتژی های سوداگری را در آن پیاده کنید و بایست به دید سرمایه گذاری به آن نگاه و استراتژی مناسب با آن را به کار ببرید به طور مثال در بازار سهام تهرآن به دلیل محدودیت های موجود ، ماهیت آن و یک طرفه بودن معاملات میبایست بیشتر با دید سرمایه گذاری به آن توجه نمود .

پیشنهاد میکنیم :  آموزش مدیریت ریسک و سرمایه - قسمت هفتم

 

نکته : دقت داشته باشید عزیزان می توانند مطالب که عرض میشود و متناسب با سوداگری است را با درایت و هوشمندی به دیدگاه سرمایه گذاری تعمیم دهند

 

در مرحله دوم ما می بایست بر اساس یک سری فاکتورها همچون روحیات فردی ، ساختار و سازکار بازارها و امنیت سرمایه و … بازاری را جهت سوداگری/سرمایه گذاری انتخاب نمائیم که در بدو ورود به بازارهای مالی پیشنهاد میشود که بازاری را انتخاب نموده به بازار کارا نزدیک باشد تا انحصار طلبی در آن نیز باعث حرکات نامتعارف و ضرر شما نشود و در عین حال حجم و عمق آن یا به عبارتی ریسک اعتبارات و نقدینگی کمتری برخوردار بوده و در دارای فراریت و نوسانات متوسطی شامل شود. برخی افراد در ابتدا بازار کالا قسمت فلزات گرانبها همچون اونس جهانی را بر میگزینند این بازار ها را در زمانی میبایست کار شود که شما تمام اصول را فرا گرفته و در بازارهای دیگر به اصطلاح شاخ شده باشید . پیشنهاد می شود در ابتدا از بازار سهام و اوراق شروع به معامله گری نمائید .

 

در این دوره ما متمرکز هستیم بر روی بازار تبادلات ارزی که بازار مادر اطلاق می گردد. این بازار شبه رقابتی تلقی میشود به این معنی که با وجود تعداد نامحدودی از بازیگران خرده پا تعداد محدودی بانک در راس بازار وظیفه تسویه معاملات را بر عهده دارند و مطابق آمار بانک تسویه بین الملل بیش از ۷۰% نقدینگی بازار در اختیار ده بانک برتر جهان هست ، در نتیجه باید سیستم ها ، روش ها و تمام مبانی تحلیل و معامله گری را بر اساس این سبک از بازار ها برای سوداگری تنظیم کرد و در نظر داشت اصول کلاسیک تعریف شده خصوصاً برای تحلیل تکنیکال برای بازارهای کارا ، در بازارهای شبه رقابتی متفاوت است و از این رو امکان عدم موفقیت معامله گر در این بازار زیاد است

پیشنهاد میکنیم :  آموزش مدیریت ریسک و سرمایه - قسمت سیزدهم

 

مرحله آخر فراگیری دانش میباشد و کسب درآمد از هر حرفه ای نیازمند دانش و تخصص کافی است ،  که دانش را به سلسله مباحثی در بازار اطلاق می شود که به وسیله آن بتوان توضیحات و پیش بینی های آزمایش شدنی را برای کسب سود به کار برد که در پست آتی مفصلاً در این باره سخن خواهیم گفت.

 

ارادتمند – خلیل رحمانی

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *