829 بازدید

آموزش مدیریت ریسک و سرمایه – قسمت یازدهم

آموزش مدیریت ریسک و سرمایه

قسمت یازدهم :  نسبت بازگشت از زیان

 

“نسبت بازگشت از زیان” یا ” Drawdown ” , این مفهوم به طور ساده بیان می کند درصد جبران زیان نسبت به درصد خود زیان همیشه عدد بزرگتری را شامل می شود.

 

فرمول نسبت بازگشت از زیان به ترتیب زیر است:

Asymmetrical Leverage % = [1 / (1 – L %)] – ۱

 

همانطور که در تعریف اشاره شد اگر از بالاترین مقدار موجودی حساب زیانی ایجاد شود جبران آن به درصد بیشتری سود، برای بازگشت به نقطه سر به سر نیاز است با مثالی این مفهوم را باز می کنیم.


فرض کنیم شما در حساب خود ۱۰۰۰ دلار پول دارید، در یک معامله ۲۰۰ دلار از سرمایه خود را که ۲۰ درصد از اصل موجودی حساب است از دست می دهید در نتیجه ۸۰۰ دلار در حال حاضر در حساب برای شما باقی مانده است. در صورتیکه بخواهید این ۲۰۰ دلار زیان را جبران کنید نسبت به موجودی ۸۰۰ دلاری فعلی باید ۲۵ درصد سود کسب کنید تا به نقطه سر به سر سود برسید. در این مثال روشن است در ابتدا با ۲۰ درصد زیان، ۲۰۰ دلار ضرر ایجاد شد ولی بابت آن ضرر باید ۲۵ درصد سود کسب شود. این موضوع نشان می دهد در صورت ایجاد ضرر به دلیل اینکه موجودی حساب کم می شود درصد بیشتری نیاز به کسب سود برای جبران ضرر لازم است. همین مثال را می توانید برای درصد ها و مقادیر دیگر استفاده کنید. اگر برای درصدها و مقادیر دیگر اندازه گیری بازگشت از ضرر را انجام بدهید متوجه خواهید شد که هرچه مقدار ضرر بزرگتر باشد درصد جبران آن ضرر نیز بزرگتر خواهد بود تا جایی که ضررهای بزرگتر از ۵۰ درصد اگر نگوییم غیر ممکن است که جبران شود می توان گفت جبرانشان بسیار مشکل است. این مفهوم به حدی مهم است که آزمایشات و بررسی های آماری بسیاری به لحاظ رفتار شناسی معامله گران بر روی آن انجام شده است و اغلب این بررسی ها یک نتیجه بسیار مهم را نشان داده اند؛ اگر سیستم شما امید ریاضی مثبت داشته باشد ولی مقدار مناسبی از حجم را درگیر معاملات نکنید اندازه نسبت بازگشت از زیان باعث می شود موجودی حساب خود را از دست بدهید. در نتیجه مهمترین اولویت برای هر معامله گری جلوگیری از زیان است و حتی در صورت پذیرش زیان باید این زیان در حدی باشد که توانایی جبران آن وجود داشته باشد.

پیشنهاد میکنیم :  تجزیه و تحلیل صورتهای مالی ویژه آزمونهای بازار سرمایه

 

به همین دلیل است که حتما توصیه می شود در یک معامله یا در مجموع معاملات باز و با ریسک های یکسان حداکثر ۵ درصد از اصل سرمایه باشد تا اگر چنین زیانی بوجود آمد با حدود ۵٫۲۵ درصد کسب سود امکان زیان ۵ درصد وجود داشته باشد. برای حالتی که در یک تک معامله وارد می شوید توصیه می شود حداکثر مقدار زیان ۳ درصد از اصل سرمایه باشد تا با حدود ۳٫۱ درصد بتوان مقدار زیان ۳ درصد را جبران کرد. پس از توضیح مفاهیم و روش های نادرست آموزش می دهیم چگونه حجم معامله را بر اساس حد زیان به ترتیبی محاسبه کنید که حداکثر زیان و ریسک معامله ۳ درصد باشد.

 

با تشکر – خلیل رحمانی

 

پینوشت : به صورت روزانه در ساعات بازگشایی بازارهای مالی آمریکا ، مطالب آموزشی آپدیت خواهد شد.

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *